2019 Florida History Day
Special Prize Winners

Junior and Senior students who advance to the state contest were able to nominate their project for a special prize if their topic related to one of the twenty-two prize themes offered. The winners of each topic are listed here.



African American Heritage Award

Christian Stanley
The Triumph and Tragedy of the Pensacola Sit-Ins and Economic Boycott, The Longest Protest in Civil Rights History
Junior Individual Performance
Bellview Middle School (Escambia)
Teacher: Dana Schottgen

American History Innovation Award

Jasmine Hernandez-Roncevic
The Rise of Plastics: The Story of Triumph and Tragedy
Senior Individual Exhibit
Stanton College Preparatory (Duval)
Teacher: Lisa Koehler

American Revolution Heritage Award

Caroline Russell
Alexander Hamilton and His Climb to the Top
Junior Individual Website
Sarasota Middle School (Sarasota)
Teacher: Ashley Morrison

Best Use of Primary Sources: Junior Division

Archit Kalra
The Challenger Missions - From Triumph to Tragedy
Junior Individual Documentary
Farnell Middle School (Hillsborough)
Teacher: Holly Hartman

Best Use of Primary Sources: Senior Division

Kassandra Haakman, Anusha Singh, Adam Carlson
Empire from the Ashes
Senior Group Website
Saint Stephen's Episcopal School (Manatee)
Teacher: Mary Louise Sternberg

Celebrate Freedom Award

Jordan Weisberg
Breaking Through the Barbed Wire Fence: The Tragic Internment of Japanese Americans and their Triumph over Executive Order 9066
Junior Individual Documentary
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teacher: Teresa Bergstrom

Colonial Americas Heritage Award

Ayden Kostzer
The Hangings That Made History: The Triumph and Tragedy of the Salem Witch Trials
Junior Individual Documentary
City/Pembroke Pines Charter Middle School (Broward)
Teacher: Vera Gore, Deanne Reynolds

Economic Freedom Award

Noah Jenkins
Quagmire: Triumph and Tragedy in History
Senior Individual Documentary
St. Cloud High School (Osceola)
Teacher: Andrew McAfee

Florida Heritage Award

Victoria Hagenlocker
Fighting for Florida: Marjory Stoneman Douglas' Campaign to Save the Everglades
Senior Individual Documentary
Gulliver Schools-Pinecrest High School (Miami-Dade)
Teacher: Lindsey Maxwell

Florida Historic Preservation Award

Dylan Rothe, Carson Botts
Don Tristan de Luna: The Expedition That Took a Tragic Turn
Junior Group Exhibit
Creative Learning Academy (Escambia)
Teacher: Leigh Anne Eubanks

Florida Lighthouse and Maritime Heritage Award

Myka Wilks, Courtney Thomas
Anne Bonny a Girl with a Tragic Past Setting Sail for a Triumphant Future.
Junior Group Performance
Centennial Middle School (Pasco)
Teacher: Jennifer O'Connor-Podraza

Frederick Cubberly Florida History Award

Caroline Botts
The Luna Expedition: An Ambitious Plan to Restrict French Colonization
Junior Historical Paper
Creative Learning Academy (Escambia)
Teacher: Leigh Anne Eubanks

Hispanic Heritage Award

Timothy Zeliff, Zachary Zeliff
Baldomero Lopez: Bravery in Battle - The Ultimate Sacrifice
Junior Group Exhibit
Shorecrest Preparatory School (Pinellas)
Teacher: David Hodgson

Holocaust Education Award

Nicholas Skoufis
Witold Pilecki: The Triumph and Tragedy of the Man who infiltrated Aushwitz
Senior Individual Website
Pensacola High School (Escambia)
Teacher: Michael Jones

Legal Heritage Award

Cathleen Kivett Smith
The Tragic and Triumphant Case(s) of Jim Crow
Junior Individual Documentary
Orange Park Junior High School (Clay)
Teacher: Cynthia Cheatwood

Mapping History Award

Jasmine Burden, Anna Urban
How An Iceberg Changed Maritime Safety
Junior Group Exhibit
R. Dan Nolan Middle School (Manatee)
Teacher: Christopher Robinson

Military Heritage Award

Nicholas Skoufis
Witold Pilecki: The Triumph and Tragedy of the Man who infiltrated Aushwitz
Senior Individual Website
Pensacola High School (Escambia)
Teacher: Michael Jones

Native American Heritage Award

Cassandra Cavallaro, Rachel Leiner, Serena Hesser
The Unconquered: The Seminole Wars 1817-1858
Senior Group Exhibit
Seminole High School (Pinellas)
Teacher: Arren Swift

Science Heritage Award

Sweta Srinivasan, Divya Srinivasan
Thalidomide:The Heroine of Drugs
Senior Group Exhibit
Seminole High School (Seminole)
Teacher: Nicole Wesley

Space Heritage Award

Schuyler Thompson, MacLaine Thompson, Faith Eaton, John Braddock
I Touch the Future, I Teach: Christa McAuliffe's Triumphant Legacy Through the Challenger Tragedy
Senior Group Performance
Real Life Christian Academy (Lake)
Teacher: Mark Dineen, Steve Lebron

Sports Heritage Award

Jonathan Kurtz
The Story of a Latin America Hero: Roberto Clemente's Tragic Death and Triumphant Legacy
Senior Historical Paper
Katz Yeshiva High School Of S. Fla (Palm Beach)
Teacher: Holly Seidenfeld

Women’s Heritage Award

Logan Beatty, Manoj Kambara
Mary Edwards Walker: How her Triumph in War Became a Tragedy of Rescission
Senior Group Website
Land O' Lakes High School (Pasco)
Teacher: Jennifer O'Connor-Podraza

World War II Heritage Award

Michael Cherbini
The White Rose Resistance Movement: Triumph and Tragedy in History
Senior Individual Performance
Cypress Lake High School (Lee)
Teacher: Lauren Robinson