Para español, seleccione de la lista

2020 Special Prize Winners

Junior and Senior students who advance to the state contest were able to nominate their project for a special prize if their topic related to one of the twenty-two prize themes offered. The winners of each topic are listed here.


African American Heritage Award

Elijah Lewis, Michael Goldner, Triston Smelt
A Gift For Abe: Robert Smalls, from Slave to Union Hero
Junior Group Exhibit
St. Barnabas School (Volusia)
Teacher: Michael Fischetti

American History Innovation Award

Mandy Lanier
Euclid: Writing His Way Through Mathematical Barriers
Junior Individual Documentary
Pembroke Pines Charter Middle School West Campus (Broward)
Teacher: Deanne Reynolds

Best Use of Primary Sources: Junior Division

Eva Serebrova
Breaking Barriers: Russia's New Regime
Junior Individual Exhibit
Eustis Middle School (Lake)
Teacher: Karen Flores

Best Use of Primary Sources: Senior Division

Angela Li, Krish Asknani, Serena Bhaskar
Ping Pong Diplomacy: Breaking Barriers of Belief
Senior Group Documentary
Palm Harbor University High School (Pinellas)
Teacher: Jason Tsardoulias

Celebrate Freedom Award

Arossa Adhikary, Lilly Xu, Reagan Alapa
To be a Woman: Breaking Barriers of Technology and Femininity as Hedy Lamarr
Senior Group Documentary
Land O' Lakes High School (Pasco)
Teacher: Megan Riley

Colonial Americas Heritage Award

Ryland Rabil
The Surrender: The Barrier to America's Sovereignty
Junior Historical Paper
Thrive Homeschool Palm Beach (Palm Beach)
Teacher: Steven Hammerman

Economic Freedom Award

Camdyn Baldwin
The Breaking of Economic Barriers: Milton Friedman
Senior Historical Paper
Leon High School (Leon)
Teacher: Erica Sears

Florida Heritage Award

Abigail Hrabar, Lucas Waters
Breaking Through The Ranks: General "Chappie"James, Jr.
Junior Group Website
East Hill Christian School (Escambia)
Teacher: Phillip Edmond, Tonya Smith

Florida Historic Preservation Award

Fisher Abrams
Tristán de Luna y Arellano: Breaking Barriers in the New World
Junior Individual Documentary
Deerlake Middle School (Leon)
Teacher: Amice Fletcher

Florida Lighthouse and Maritime Heritage Award

Erin Groner
Maria Mestre de los Delores Andreu - Lady of the Light
Junior Individual Website
Okaloosa Stemm Academy (Okaloosa)
Teacher: Timothy Flynn

Frederick Cubberly Florida History Award

Callahan Burton
Henry Morrison Flagler: Father of Modern Florida
Senior Historical Paper
The King's Academy (Palm Beach)
Teacher: Nicole Berger

Hispanic Heritage Award

Janani Iyenger
Pancho Gonzales: The Man Who Shook Up the Tennis Landscape
Senior Individual Documentary
Pace High School (Santa Rosa)
Teacher: Clark Youngblood

Holocaust Heritage Award

Melissa Cesar
Juan Pujol Garcia "Agent Garbo"
Senior Historical Paper
Port St. Lucie High School (St. Lucie)
Teacher: Valerie Arendas

Legal Heritage Award

Christian Stanley
Students and Parents Influencing Change: How the Brown v Board of Education Decision Broke Unequal Education Barriers
Junior Group Exhibit
Bellview Middle School (Escambia)
Teacher: Laura Ivie

Mapping History Award

Christian Owens, Hunter Griffin
'Air Bridge to Berlin:' The Berlin Airlift Breaking Barriers in History
Junior Group Exhibit
Breakfast Point Academy (Bay)
Teacher: Christine Sermons

Military Heritage Award

Andrew Nordmark, Colin Boltz, Siddharth Sriram
Ironclads of the Civil War: Pioneering the Path to U.S. Naval Superiority
Junior Group Exhibit
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teacher: Teresa Bergstrom

Native American Heritage Award

Jamie Knox
Saving Sacred Spaces: The Native American Fight for Religious Freedom
Senior Individual Website
Leon High School (Leon)
Teacher: Erica Sears

Science Heritage Award

Lauren Ludwig, Sarah Henderson
Women of Apollo: Turning Stumbling Blocks Into Stepping Stones
Senior Group Exhibit
Real Life Christian Academy (Lake)
Teacher: Steve Lebron

Space Heritage Award

Saneyah Khan
The Woman Behind Apollo 11: How Margaret Hamilton’s Revolutionary Work Broke a Threefold Barrier and Forever Changed the World
Senior Historical Paper
Academy At The Lakes (Pasco)
Teacher: Katherine Vargas

Sports Heritage Award

Donovan Guerra, Logan Di Caprio, Mason Tallman
Title IX
Junior Group Exhibit
All Angels Academy (Miami-Dade)
Teacher: Terry Davila-Alexander

Women's Heritage Award

Rohil Agarwal
Rosalind Franklin: Breaking Barriers in Science and Society
Junior Individual Documentary
Charles S. Rushe Middle School (Pasco)
Teacher: Danielle Smith

World War II Heritage Award

Adam Enlow, Benjamin Black
The Manhattan Project: Breaking Barriers in Science and Destruction
Junior Group Documentary
Landrum Middle School (St. Johns)
Teacher: Natalie Gavarrette